Ändringar i kemiska underleverantörsundersökningar

Ändringar i kemiska underleverantörsundersökningar

ELISA-metoden som använts i undersökningen glukagon i plasma byts från och med 16.4.2026 till en RIA-baserad metod på grund av problem med reagensens tillgänglighet. Referensintervallet ändrar också. I undersökningen prokollagen III:s aminoterminala propeptid i serum har det också 8.4.2026 skett motsvarande förändringar när ELISA-metoden har ersatts med en immunanalys med kemiluminometrisk teknik. Den nya resultatnivån förutsätter ett kontrollprov i uppföljningsbehoven för de båda undersökningarna.

Undersökningen parathormonliknande peptid omfattas av ett produktionsavbrott på grund av att den nuvarande reagensen har avlägsnats från marknaden. Detta gäller prover som kommit till underleverantörslaboratoriet från och med 19.3.2026. Undersökningsplatsen håller på att övergå till användning av en ny masspektrometrisk metod under sommaren och prover har kunnat tas för senare analys fram till den 9 april 2026. Efter detta kan man beställa undersökningen på nytt först efter att produktionsberedskapen separat meddelas vara återställd.

Undersökningen protein S100 i serum har därtill 8.4.2026 kompletterats med referensintervall för minderåriga.

Tilläggsinformation

För noggrannare information om undersökningen och tolkningen av resultaten kan ni konsultera den elektroniska laboratoriehandboken i Fimlab Extranät-tjänsten.     
(Granskning av handboken utan Extranet-behörighet: fimlab.fi/sv/for-professionella/ .)   

Förfrågningar

Kundtjänst och rådgivning för professionella kunder, tfn  020 785 1000.


Auni Collings, direktör för specialområdet kemi