Käyttökatkoja Fimlabin palveluissa Pirkanmaalla torstaina 26.10.2023 klo 20–23
Teemme huoltotöitä palvelinympäristössämme, minkä seurauksena Fimlabin järjestelmissä on käyttökatko torstaina 26.10.2023 klo 20–23. Pahoittelemme katkosta aiheutuvaa haittaa.
Pirkanmaan terveydenhuollon organisaatioiden osalta käyttökatko vaikuttaa seuraavasti:
- Katkon aikana WebFimlab työpöytäintegraatio ei toimi. Digitaaliset EKG-rekisteröinnit eivät ole näin ollen käytettävissä WebFimlabin kautta. Katkon aikana löydöksistä voi tarvittaessa konsultoida alueen erikoissairaanhoitoa, jolla on pääsy EKG-näkymään myös katkon aikana.
- Oman organisaation laboratoriotutkimustulokset ovat nähtävissä normaalisti omasta potilastietojärjestelmästä.
Mahdollisista katkon jälkeisistä laboratorion järjestelmiin liittyvistä ongelmista yhteydenotot normaalisti oman käyttötuen, sovellustuen tai potilastietojärjestelmän pääkäyttäjän kautta Fimlabin tietohallintoon.
Fimlabin vuosikertomus 2025 on julkaistu
25.03.2026
Kanta-Häme - Keski-Suomi - Päijät-Häme - Pirkanmaa - Pohjanmaa
Keski-Suomi: Fimlab Kannonkoski muuttaa, Fimlab Kuorevedellä uusi aukioloaika
25.03.2026
Keski-Suomi
Näyteastioiden nouto- ja palautusautomaatti käyttöön Fimlab Assissa
06.03.2026
Kanta-Häme
Pohjanmaa: Fimlab Mustasaari sulkeutuu remontin ajaksi, Fimlab Oravaisilla poikkeuksia aukioloajoissa huhti- ja toukokuussa
05.03.2026
Pohjanmaa
