Inledning av corona- och influensaepidemiperioden, rekommenderade undersökningar och provkärl

Inledning av corona- och influensaepidemiperioden, rekommenderade undersökningar och provkärl

Inledningen av SARS-CoV-2 epidemiperioden och influensaperioden som snart startar har snabbt ökat antalet testningar för dessa virus. För en optimal användning av testreagenser och provkärl och för att de ska räcka till, finns nedan anvisningar om rekommenderade undersökningar och deras primära provkärl i den nuvarande epidemisituationen.

6466 -CV19NhO, Cobas PCR media-rör: primär undersökning vid misstanke om infektion orsakad av SARS-CoV-2 virus. Avdelningsepidemier och andra sjukdomskluster där prover tas av flera personer (resultatet fås vanligtvis under samma eller följande dag).

26466 -NCovNhO, eSwab-rör: den här undersökningen är främst avsedd för patienter inom den specialiserade sjukvården på universitets- eller centralsjukhus i situationer där man behöver information om en eventuell infektion särskilt snabbt (resultatet fås vanligtvis under samma dag; undersökningen är inte tillgänglig i Österbotten fr.o.m. 16.11).  

56466 -CoInRSV, eSwab-rör: den här undersökningen är främst avsedd för patienter inom den specialiserade sjukvården i situationer där det finns en misstake om en infektion orsakad av SARS-CoV-2-, influensa- eller RSV-virus (resultatet fås vanligtvis under samma eller följande dag).

Tilläggsinformation

För noggrannare information om undersökningen och tolkningen av resultaten kan ni konsultera den elektroniska laboratoriehandboken fimlab.fi/ohjekirja.

Förfrågningar

Kundtjänst och rådgivning för professionella i Österbotten, tel. 041 7314 786.


Tapio Seiskari, direktör för specialområdet mikrobiologi