Omfattande NGS tumörprofilering DNA + RNA (523 gener och 55 genfusioner) tas i bruk fr.o.m. 28.2.2023

Omfattande NGS tumörprofilering DNA + RNA (523 gener och 55 genfusioner) tas i bruk fr.o.m. 28.2.2023

Fimlabs genetiklaboratorium tar i bruk undersökningen omfattande NGS (Next Generation Sequencing) tumörprofilering fr.o.m. 28.2.2023.

Med hjälp av den omfattande genpanelen kan man samtidigt bestämma olika typer av DNA- och RNA-förändringar i flera hundra gener i tumörprov med hjälp av ett NGS-test. Den omfattande genpanelundersökningen producerar mer omfattande kliniskt betydande information om tumörgenomet som stöd för vårdbesluten. Undersökningen görs med hjälp av Illumina TruSight™ Oncology 500 (TSO500) NGS-panelen. Med hjälp av undersökningen får man information om kliniskt betydande genomförändringar, relaterade målinriktade läkemedel och kliniska läkemedelsundersökningar.

23404   Ts-TuPa500Omfattande NGS tumörprofilering DNA+RNA (523+55 gener)
Innehåll:SNV, indel, genfusioner, splice-förändringar, TMB och MSI
  
23405   Ts-TSO500DOmfattande NGS tumörprofilering DNA (523 gener)
Innehåll:SNV, indel, TMB och MSI
  
23406   Ts-TSO500ROmfattande NGS tumörprofilering RNA (55 genfusioner)
Innehåll:genfusioner och splice-förändringar
  
  
Metod:NGS
Provuppgifter:Paraffinblock och HE-glas
Resultat färdigt:Cirka fyra veckor från provets ankomst till laboratoriet.
Tolkning:Ett utlåtande ges om undersökningen där man rapporterar de kliniskt betydande förändringarna och de relaterade målinriktade läkemedlen och kliniska läkemedelsundersökningarna.

Tilläggsinformation

Detaljerad information om undersökningar och tolkningar ber vi er kontrollera i den elektroniska handboken fimlab.fi/ohjekirja.
Priserna på undersökningarna kan kontrolleras hos Fimlabs försäljningsorganisation: myynti[at]fimlab.fi

Förfrågningar

Kundrådgivning för professionella i Österbotten, tel. 041 7314 786


Mauri Keinänen, direktör för specialområdet genetik