Tiedustelut
Molekyylibiologia, puh. (03) 311 76151
Indikaatiot
Epäily Pneumocystis jirovecii-infektiosta (aiemmin nimellä carinii)
Lähete/tutkimuksen tilaaminen
Tutkimuspyyntöön on merkittävä näytteenottoindikaatio ja kysymyksenasettelu, keskeiset tiedot anamneesista, statuksesta, laboratoriolöydöksistä ja tulkintaan vaikuttavasta hoidosta sekä näytteenottoon liittyvät havainnot.
Näyteastia
Tehdaspuhdas putki
Näyte
Ensisijaisesti suositeltava näytemuoto on endoskooppinen huuhtelunäyte subsegmentaaliselta bronkustasolta (BAL-näyte).
Tutkimukseen voidaan käyttää myös yskösnäytettä. On kuitenkin huomioitava, että yskösnäytteestä saatu tulos ei ole aina luotettava.
BAL- ja yskösnäytettä tarvitaan vähintään 2 ml.
Jos tutkimus halutaan tehtävän keuhkokudosnäytteestä, lähetetään kudosta fiksoimattomana kosteassa harsotaitoksessa laboratorioon.
Näytteen säilytys, kuljetus ja esikäsittely
Näyte voidaan toimittaa saman päivän aikana huoneenlämmössä laboratorioon. Pidempiaikainen säilytys ja lähetys jääkaappilämpötilassa, jossa näyte säilyy 3 vrk.
Menetelmä
RT-PCR-menetelmä.
Tulos valmiina
Tutkimus tehdään arkipäivinä päivittäin. Mikäli näytevastaus halutaan samana päivänä, tulee näyte toimittaa laboratorioon klo 10.00 mennessä.
Tulkinta
Tulos annetaan joko positiivisena (Pneumocystis jirovecii) tai negatiivisena löydöksenä ja positiivisesta tuloksesta annetaan lausunto, että onko kyseessä erittäin runsas vai niukka löydös.
Löydöksen merkitystä on arvioitava kliinisen kuvan perusteella, koska oireeton ylähengitysteiden P. jirovecii kolonisaatio on mahdollinen etenkin erittäin niukkojen löydösten kohdalla.
Tutkimuslyhenne | Toimipisteet akkreditoinnin pätevyysalueella | Akkreditoitu |
---|---|---|
4446 | -PncaNhO | Ei | |
4446 | -PncaNhO | Ei | |