Johdanto
Tämä tutkimusnimike on tarkoitettu kiireettömään kasvaimen vartijaimusolmuketutkimukseen. Jos kyseessä on leikkauksen aikainen pikaleiketekniikalla tehtävä vartijaimusolmuketutkimus, katso 4765 Ln-PADSent, Vartijaimusolmuketutkimus.
Vartijaimusolmukediagnostiikka perustuu havaintoon, etta tietyissä kasvaintyypeissä imutiemetastasointi etenee ensimmaisenä läheisiin ns. vartijaimusolmukkeisiin. Tutkimalla nämä vartijaimusolmukkeet/-imusolmuke, voidaan välttyä laajemmalta imusolmukkeiden poistolta, mikäli vartijaimusolmukkeessa ei todeta metastasointia.
Tiedustelut
Pirkanmaa:
Tekniset ohjeet: Fimlabin Pirkanmaan keskuslaboratorio, histologian laboratorio, puh. (03) 311 76549
Näytepyynnöt ja -vastaukset: Fimlabin Pirkanmaan keskuslaboratorio, patologian toimisto, puh. (03) 311 76559
Kanta-Häme:
Tekniset ohjeet: Patologian laboratorio, puh. (03) 629 2148
Näytepyynnöt ja -vastaukset: Patologian toimisto, puh. (03) 629 2146
Päijät-Häme:
Tekniset ohjeet: Patologian laboratorio, puh. (03) 819 2439
Näytepyynnöt ja -vastaukset: Patologian toimisto, puh. 044 719 5452
Indikaatiot
Kasvaimen paikallisen leviämisen toteaminen vartijaimusolmuketasolla.
Formaliinivartijatutkimuksena tutkitaan kiireettömästi lähinnä melanooman imusolmukkeita ja matalan aggressiivisuuden rintakasvaimia. Tutkimusta käytetään myös korva- nenä- ja kurkkutautien erikoisalan levyepiteelisyövässä sekä gynekologisissa syövissä, kliinikon harkinnan mukaan.
Lähete/tutkimuksen tilaaminen
Pyynnössä tulee ilmetä kasvaintyyppi ja kasvupaikka sekä kliinisesti nähty poistettujen imusolmukkeiden lukumäärä.
Näyteastia
Tuorenäyte tiiviskantisessa näyteastiassa tai 10% puskuroitua formaliinia sisältävä tiiviskantinen näyteastia.
Näyteastioita voi tilata materiaalit@fimlab.fi. Keskussairaaloissa materiaaleja voi noutaa myös patologian laboratoriosta.
Näyte
Vartijaimusolmukenäyte. Ympäröivä rasva tyypillisesti preparoidaan pois imusolmukkeesta.
Näytteen säilytys, kuljetus ja esikäsittely
Formaliinissa olevan materiaalin purkkiin on hyvä merkitä kommentti ”vartija” oikean käsittelytavan varmistamiseksi tai tarroittaa se asianmukaisella tutkimusnumeron sisältävällä tarralla. Tuorenäytteenä laboratorioon toimitettavaan imusolmukemateriaaliin on ehdottomasti merkittävä ”formaliinivartija” epäselvyyksien välttämiseksi, onko tarkoitettu jääleike- vai formaliinivartijatutkimusta.
Tuorenäyte toimitetaan välittömästi laboratorioon huoneenlämpötilassa. Formaliinifiksoidut näytteet säilytetään ja toimitetaan laboratorioon huoneenlämpötilassa.
Fiksaatio
10% puskuroitu formaliini.
Menetelmä
Imusolmukkeet siivutetaan n. 1 mm siivuihin ja asetetaan omille blokeilleen. Blokeista valmistetaan HE-leikkeet ja tutkimukseen sopiva, tutkimuksen herkkyttä lisäävä immunovärjäys, esim. pansytokeratiini tai Melan-A.
Tulos valmiina
Melanooman vartijaimusolmuketutkimus kahden viikon kuluessa näytteen saapumisesta laboratorioon. Kiireellisenä pyydetty näyte vastataan 2-5 päivän kuluessa. Rintasyövän formaliinivartijaimusolmuketutkimuksen vastaus liittyy olennaisesti rintasyövän leikkauspreparaatiin. Tällöin vartijaimusolmuketutkimus tulkitaan ja vastataan leikkauspreparaatin tutkimuksen yhteydessä kahden viikon kuluessa.
Tulkinta
Vartijaimusolmukkeista ilmoitetaan kappalemäärä, läpimitta ja metastastointi sekä suurimman metastaasipesäkkeen läpimitta. Jos pesäkkeitä on samassa imusolmukkeessa useita, TNM-luokituksessa ilmoitetaan vain imusolmukkeen suurimman pesäkkeen läpimitta. Myös mahdollinen imusolmukkeen ulkopuolelle ulottuva kasvu raportoidaan. Tuloksen raportoinnissa rintasyövässä käytetään vakiintunutta luokittelua: ITC (isolated tumor cells) läpimitta alle 0,2 mm tai alle 200 solua, mikrometastasointi läpimitta 0,2-2 mm ja makrometastasointi yli 2 mm.